Craftsmen by Last Name (2016 booth numbers)

Previous

Craftsmen Alphabetically by Last Name (Booth number for 2016 on left of name.  Note:  Booth numbers are subject to change until  October 13th)

(Click the name to visit information page) 

67 Rebecca and Chuck Allen - Stained Glass

73 Anne Allison - Spinning/Weaving

Mike Anderson - Fiddle Maker

77 Barth, Beverly - Handmade Purses

77 Barth, Mike - Leatherwork

25 Barth, Simon - Wood Carver

48   Lori Bauer  -Orgami

9 Peter Blum

13 Chris Bowman - Indian Clothing & Artifacts

12Cindy Bowman - Ribbon work / Feather Art

50 Theresa Brown - Silk Designs

4 Jeri Buek

78 Mike & Janet Calhoun - Pottery 

68 Jane Campbell - Felting / Fulling

10 Curtis Cecil - Glass Blower

79 Walter Creech - Painting / Water Colorist

5 Carry Croghan - Knitting  

40 Janet and Scott Daughtry - Basket Makers

64 Dan Dye - Silversmithing

1 Pamela and Heather Earp, Marie Johnson - Corn Husk Dolls 

74 Lena Ennis - Painting

51 Stephen Filarsky - Gold Leaf Art

75 David & Deborah Garner - Pottery

31 Gagik Gasparian - Metal Filigree

33  Marlow and Diana Gates - Broom Makers

28  Dorine George - Native American Beadwork and Pottery

71 Robert & Juanita Hall - Pen & Ink Drawing 

48 Susan Hansen - Origami

30 Keith Hartman - Wooden Folk Toys

17 Robert Hill III- Gun Maker

18 Sharon Hill - Crochet Rag Rugs

7 Ken Humphries

42 Jeffrey Jobe - Metalsmith

27 Dave Johnson - Gemstone Jewelry /Scrimshaw

56 Erik Johnson - Silhouette

1 Johnson, Marie  - Corn Husk Dolls

38 Lawrence and Alpha Kearson - Wooden Bowl Carving

72 Pamela And WIlliam Kennedy - Crystalline Pottery

58 Vic Kirkman - Wildfowl Carvings & Decoys.

59 Nancy Larson

11 Kit Lennon - Ukranian Eggs 

55 Gay Lord - Porcelain Art

19 Mike Lowe - Leatherwork

15 Señora and Dalton Lynch - Native American Hand Coiled and Hand Etched Pottery

54 Larry and Beth Lytle - Cold Process Lye Soap

37 Scott McGee

29 Cary and Rebecca Pace - Woodcarver

39 Jerry and Patsy Perry - Pipe Carver

36John Peterson - Banjo Maker

52 Bonnie Pulver - Weaving

28 Dean Reed - Native American Beadwork and Pottery

6 Sharon Richmond - Rug Hooking

46 Linda Rolfe

47 Paul Rolfe

8 Bill Seippel - Beeswax Candles

43 Carolyn Serrano - Pen & Ink Drawings

62 Mary Ann Silvey - Braided Rugs

66 Gloria and Tony Small - Gourd Art

44 Tim Smith - Chair Bottoms

34 Anitra Stone - Tatting

60 Sheila Taylor - Sweet Grass Baskets

14 Neal Thomas - Split Oak Baskets

35 Patricia Tierney - Seed Bead Weaving

70 Leniavell Trivette - Quilting

20&21 Bill and Janet Wallace - Carving Bowls and Furniture 

63 Sally Weber - Hand Built Pottery

26 June Wiggins - Dollmaker

24 Dennis and Carol Willis - Soap Maker 

22&23 Beth and Allen Woody - Marquetry

50 Ruth Wright - Sweet Grass Baskets


© Village of Yesteryear 2016